beakout na drugim brzegu tęczy

100 płyt – odc. 2: Breakout – “Na drugim brzegu tęczy” (1969)

Debiut albumowy po zmianie nazwy zespołu Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy z „zaciemnienia” (Blackout) na „przełom” (Breakout). Nazwy wymyślonej przez Jacka Grania czyli ukrywającego się pod tym pseudonimem ojca polskiego rocka – Franciszka Walickiego. Walicki, będący wówczas menadżerem zespołu, był jednocześnie autorem sześciu tekstów na płycie, w tym tak odważnych, jak mocno psychodeliczny tytułowy „Na drugim brzegu tęczy”. W tym utworze gościnnie grał Włodzimierz Nahorny, co w marcu 1969 roku było w Polsce osiągnięciem pionierskim, wyprzedzającym Niemena i Dżambli, a zgodnym ze światowym trendem zaprzyjaźniania się jazzmanów z rockmanami. Grań napisał również tekst do niemenowskiego „Czy mnie jeszcze pamiętasz?”, którego cover Breakouci umieścili na „Tęczy”, dołączając tym samym do… Marleny Dietrich, która zachwycona utworem granym przez supportujących ją w Warszawie Niebiesko-Czarnych również nagrała go z niemieckim tekstem „Mutter, hast du mir vergeben” w towarzystwie zespołu Burta Bacharacha.
Jest też na płycie wariacja na temat słynnego „Hey Joe” Hendriksa z płyty „Are you experienced” – w wykonaniu Breakout’u to oczywiście „Gdybyś kochał, hej”.
Utwory „Gdybyś kochał, hej” i „Na drugim brzegu tęczy”, co dziś dość trudno sobie wyobrazić, zespół wykonał 29 czerwca 1969 roku na 7 Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, przy czym utwór tytułowy zagrany został w brawurowej, zaiste psychodelicznej, prawie dziewięciominutowej wersji.

Z innej beczki

Jarocin – Stacja Wolność!

4 czerwca – 12 września 2021 Warszawa, Pałac Kultury i Nauki, Sala Kisielewskiego (wejście obok Teatru Studio) Jarocin Stacja Wolność – najlepsza wystawa

singiel wolności

Singiel Wolności wybrany!

Dom Spotkań z Historią roztrzygnął plebiscyt na Singla Wolności. Wyniki są następujące:STRONA A: Gaba Kulka zmierzy się z „Litanią” Jacka Kaczmarskiego!STRONA B: Paulina