09 Niemen

100 płyt – odc. 9: Grupa Niemen “Niemen vol. 1 vol. 2” (1973)

Wydany w 1973 album to bezdyskusyjnie najważniejszy moment w nagraniowej karierze Pana Czesława. Album dla którego robimy wyjątek od zasady, aby naszym cyklem nie obejmować kilku wydawnictw jednego artysty.

W jednym czasie i miejscu zbiegło się na tej płycie wszystko – i muzycy przyszłego SBB w rewelacyjnej formie, i to nie tylko nie tylko wykonawczej, ale także kompozytorskiej i aranżacyjnej (Skrzek), i czołówka awangardy – Andrzej Przybielski i Helmut Nadolski, a także szczytowy okres zainteresowania Niemena klasyką poezji, już nie tylko norwidowskiej. Niestety z przyczyn do dziś nieznanych (może ograniczony przydział masy winylowej?), wydanie płyty trwało ponad rok w stosunku do jej nagrania, co w ówczesnej, pędzącej do przodu muzyce, było wiecznością. Dopiero kilka lat temu album ten doczekał się reedycji godnej jego zawartości.

Wydany początkowo przez Polskie Nagrania jako dwie niezależne płyty, zestaw ten artystycznie jest jednym, przepięknym strumieniem muzyki zespołu najwyższych lotów w swej szczytowej formie. Szkoda, że później nieporozumienia osobiste i muzyczne wzięły górę…