08 Nurt

100 płyt – odc. 8: Nurt “Nurt” (1973)

Nagrany w 1972 r., a opublikowany w roku kolejnym, album „Nurt” zespołu o tej samej nazwie, można śmiało nazwać „największą tajemnicą polskiej psychodelii”. I pewnie by taką pozostał, ale na szczęście Polskie Nagrania postanowiły przypomnieć niedawno to legendarne wydawnictwo na pięknej edycji winylowej. Pierwszy zespół rockowy z Wrocławia, który doczekał się wydania płyty długogrającej, wielokrotnie zmieniał skład, będąc raczej artystycznym kolektywem, z mocnymi związkami z grupą Romuald i Roman i kilkakrotną próbą reaktywacji. W Nurcie zastępstwa grywał Jan Borysewicz, a jego członkowie grali później w Budce Suflera, Teście czy Porter Band.

Najważniejszym okresem w historii grupy pozostaje rok 1972, z laurami zdobytymi m.in. na Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej (wcześniej Awangardy Beatowej – cóż za piękna nazwa), Jazzie nad Odrą, „zagranicznym” tournée po NRD i nagraniami radiowymi w przyszłym studiu im. Agnieszki Osieckiej.  I przede wszystkim – rejestracją albumu „Nurt”-  pozostającego do dziś jedną z najbardziej tajemniczych pozycji w dyskografii Tomasza Stańki, gościnnie grającego na płycie. Albumu kończącego się ikoniczną 10-minutową kompozycją Aleksandra Mrózka „Syn Strachu”.