07 Niebiesko-czarni

100 płyt – odc. 7: Niebiesko –Czarni “Naga” (1972)

Pierwsza polska rock-opera ze znakomitym librettem Grzegorza Walczaka i muzyką takich tuzów jak Zbigniew Namysłowski, Andrzej Zieliński, Janusz Koman i Mateusz Święcicki, a także członków zespołu Niebiesko-Czarni, pozostaje dziełem w dużym stopniu niesłusznie zapomnianym. Być może z powodu opóźnionego o rok, w stosunku do nagrania, wydania dwupłytowego albumu Polskich Nagrań i tylko jednego wznowienia na płycie kompaktowej w 1995 roku. Wersja płytowa mocno różniła się zresztą aranżacyjnie od mocno rockowego koncertowego oryginału i ponad stu odważnych przedstawień w Teatrze Muzycznym w Gdyni i kilku innych miastach Polski.

Znakomite recenzje krytyków, wciąż wówczas nieco podejrzliwych w stosunku do rockowych eksperymentów, podkreślały zarówno odniesienia do ówczesnej klasyki gatunku – „Jesus Christ Superstar” i „Tommy” zespołu The Who, jak i zaangażowane, egzystencjalne teksty.

Rock opera „Naga” to niestety w zasadzie ostatni ważny rozdział kariery rozwiązanego w 1976 roku zespołu Niebiesko-Czarni.