Mrowisko 1971

100 płyt – odc. 6: Klan – “Mrowisko” (1971)

Gdyby nie album „Mrowisko” – czyli skrócony płytowy zapis widowiska baletowo – multimedialnego (wówczas oznaczało to projekcję z rzutnika slajdów, światła i stroboskop) o tym samym tytule, premierowo wystawionego podczas festiwalu opolskiego w roku 1970, grupa Klan, mimo dość obszernej dyskografii, raczej nie trafiła by do naszego zestawienia.

Wyprzedzające polską rzeczywistość dzieło lidera zespołu Marka Ałaszewskiego, nawiązujące w warstwie teatralno-musicalowej do klasycznego „Hair”, a w warstwie muzycznej do Vanilla Fudge, Jethro Tull i Santany, z librettem Marka Skolarskiego, było wraz z ówczesnymi albumami Niemena, Anawy, Dżambli i Breakoutu jednym z kamieni milowych prawdziwego, niebigbitowego polskiego rocka. Zresztą w 1973 roku do składu Klanu trafił Marian Pawlik, basista Dżambli. Grali w nim też Tomasz Jaśkiewicz – gitarzysta Niemena i Wojciech Morawski (później m. in. Breakout, Perfect i Voo Voo)

Plany wystawienia przedstawienia w innych krajach  zderzyły się niestety z ówczesną PRL-owską rzeczywistością, którą „Mrowisko” kontestowało.

Klan, autorski projekt Ałaszewskiego, powracał przez lata w przeróżnych odsłonach do czasu, kiedy na dalszą działalność muzyczną, ale także malarską, nie pozwoliła ciężka choroba artysty.