05 Grechuta

100 płyt – odc. 5: Marek Grechuta i Anawa – “Korowód” (1971)

Po pierwszej, bardzo poetyckiej płycie Marka Grechuty i jego zespołu Anawa, drugi album mógł być dla fanów piosenki „NIE DOKAZUJ” zaskoczeniem. Choć, dodajmy, że już na końcu pierwszego albumu pojawiła się zapowiedź tego, co miało nastąpić – pierwsza wersja „Korowodu”  z tekstem Leszka Aleksandra Moczulskiego. Album ”Korowód” nagrany m.in. z basistą Dżambli Marianem Pawlikiem, orkiestrą symfoniczną Teatru Wielkiego i Ewą Bem to szczytowe (i ostatnie) osiągnięcie współpracy Grechuty z Anawą, a jednocześnie pomost łączący jego twórczość z jednym z najbardziej kreatywnych okresów w polskiej muzyce popularnej.
 
Intro do  albumu – „Widzieć więcej” zapowiada dłuższą współpracę Marka Jackowskim z Jackiem Ostaszewskim, która zmaterializowała się w zespole Osjan.
 
Utwory „Świecie nasz”, „Dni których nie znamy” i „Ocalić od zapomnienia” weszły do absolutnego kanonu polskiej piosenki. Tytułowy „Korowód”, co w obecnych realiach wydaje się niewiarygodne, otrzymał na IX Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu Nagrodę Główną Ministra Kultury i Sztuki. Ponad dzięsięciominutowa jazzrockowa improwizacja wykonana przez zespół z, delikatnie mówiąc, ogromną sceniczną ekspresją, wzbudziła niesłychany entuzjazm widowni. Wszystko działo się na żywo, w czasie najlepszej oglądalności, w telewizji publicznej. I komu to przeszkadzało? 

Z innej beczki

Jarocin – Stacja Wolność!

4 czerwca – 12 września 2021 Warszawa, Pałac Kultury i Nauki, Sala Kisielewskiego (wejście obok Teatru Studio) Jarocin Stacja Wolność – najlepsza wystawa

singiel wolności

Singiel Wolności wybrany!

Dom Spotkań z Historią roztrzygnął plebiscyt na Singla Wolności. Wyniki są następujące:STRONA A: Gaba Kulka zmierzy się z „Litanią” Jacka Kaczmarskiego!STRONA B: Paulina