04 Dżamble

100 płyt – odc. 4: Dżamble – “Wołanie o słońce nad światem” (1971)

Jedyny album w historii tego składu grupy. Wystarczył jednak, żeby zespół przeszedł do historii. Są tacy, dla których jest to najlepszy album w całej historii polskiego rocka. Kolejnego albumu Dżamble w swoim klasycznym składzie nigdy nie nagrali, bo uciekli z czekającego studia Polskich Nagrań z przyczyn trudnych dziś do uwierzenia.

Skład gości, którzy zagrali na płycie, przyprawia o zawrót głowy: Stańko, Seifert, Muniak, Ałaszewski, Urbaniak. Nie dziwota więc, że jeszcze przed pierwszymi nagraniami Dżamble wystąpili na …Jazz Jamboree. Suita tytułowa, zajmująca większość drugiej strony pyty winylowej, to dzieło kompletne, wpisujące się znakomicie w ówczesną przyjaźń jazzu z rockiem.

Na początku lat 90-tych zespół spotkał się w telewizyjnym w studiu w Krakowie na krótkim występie grając i śpiewając znakomite wersje klasyków z płyty. Jedyny udany cover szalenie trudnego materiału z albumu to duet Grzegorz Markowski i Mika Urbaniak w piosence „Wymyśliłem Ciebie” ze ścieżki dźwiękowej filmu „Spona”, nakręconego na podstawie klasycznej powieści Edmunda Niziurskiego „Sposób na Alcybiadesa” w połowie lat 90-tych.