04 Dżamble

100 płyt – odc. 4: Dżamble – “Wołanie o słońce nad światem” (1971)

Jedyny album w historii tego składu grupy. Wystarczył jednak, żeby zespół przeszedł do historii. Są tacy, dla których jest to najlepszy album w całej historii polskiego rocka. Kolejnego albumu Dżamble w swoim klasycznym składzie nigdy nie nagrali, bo uciekli z czekającego studia Polskich Nagrań z przyczyn trudnych dziś do uwierzenia.
 
Skład gości, którzy zagrali na płycie, przyprawia o zawrót głowy: Stańko, Seifert, Muniak, Ałaszewski, Urbaniak. Nie dziwota więc, że jeszcze przed pierwszymi nagraniami Dżamble wystąpili na …Jazz Jamboree. Suita tytułowa, zajmująca większość drugiej strony pyty winylowej, to dzieło kompletne, wpisujące się znakomicie w ówczesną przyjaźń jazzu z rockiem.
 
Na początku lat 90-tych zespół spotkał się w telewizyjnym w studiu w Krakowie na krótkim występie grając i śpiewając znakomite wersje klasyków z płyty. Jedyny udany cover szalenie trudnego materiału z albumu to duet Grzegorz Markowski i Mika Urbaniak w piosence „Wymyśliłem Ciebie” ze ścieżki dźwiękowej filmu „Spona”, nakręconego na podstawie klasycznej powieści Edmunda Niziurskiego „Sposób na Alcybiadesa” w połowie lat 90-tych.

Z innej beczki

Jarocin – Stacja Wolność!

4 czerwca – 12 września 2021 Warszawa, Pałac Kultury i Nauki, Sala Kisielewskiego (wejście obok Teatru Studio) Jarocin Stacja Wolność – najlepsza wystawa

singiel wolności

Singiel Wolności wybrany!

Dom Spotkań z Historią roztrzygnął plebiscyt na Singla Wolności. Wyniki są następujące:STRONA A: Gaba Kulka zmierzy się z „Litanią” Jacka Kaczmarskiego!STRONA B: Paulina