03 Skaldowie

100 płyt – odc. 3: Skaldowie – “Od wschodu do zachodu słońca” (1970)

Czwarta płyta Skaldów – „Od wschodu do zachodu słońca” to jednocześnie pierwszy prawdziwie rockowy i koncepcyjny album zespołu. Główną role na płycie odegrały organy Hammonda, wówczas instrument wysoce ekskluzywny, przywiezione „Batorym” z wyprawy do USA wraz z gitarami z najwyższej światowej półki.
Zespół zdążył w ostatniej chwili na czekający już statek, wyłącznie dzięki uprzejmości kapitana. Podekscytowani muzycy zapomnieli o różnicy prądu po tamtej stronie oceanu i chcąc natychmiast wypróbować instrument spalili bezpieczniki.
Przez całą podróż przez Atlantyk towarzyszyła im z radiowęzła pokładowego wydana i kupiona kilka dni przed podróżą płyta „Abbey Road” Beatlesów, mająca niewątpliwie wpływ na brzmienie nagrywanego w styczniu 1970 roku albumu.
Teksty polskich poetów, klasyczna „Sarabanda” Corellego otwierająca i zamykająca płytę, utwór dedykowany Niemenowi, orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Andrzeja Zielińskiego tworzą dzieło kompletne, natychmiast „namierzone” przez renomowaną czeską wytwórnię Supraphon, która wydała płytę w jej ekskluzywnym klubie płytowym. W Polsce „Od wschodu do zachodu słońca” uzyskała status złotej płyty.