03 Skaldowie

100 płyt – odc. 3: Skaldowie – “Od wschodu do zachodu słońca” (1970)

Czwarta płyta Skaldów – „Od wschodu do zachodu słońca” to jednocześnie pierwszy prawdziwie rockowy i koncepcyjny album zespołu. Główną role na płycie odegrały organy Hammonda, wówczas instrument wysoce ekskluzywny, przywiezione „Batorym” z wyprawy do USA wraz z gitarami z najwyższej światowej półki.
Zespół zdążył w ostatniej chwili na czekający już statek, wyłącznie dzięki uprzejmości kapitana. Podekscytowani muzycy zapomnieli o różnicy prądu po tamtej stronie oceanu i chcąc natychmiast wypróbować instrument spalili bezpieczniki.
Przez całą podróż przez Atlantyk towarzyszyła im z radiowęzła pokładowego wydana i kupiona kilka dni przed podróżą płyta „Abbey Road” Beatlesów, mająca niewątpliwie wpływ na brzmienie nagrywanego w styczniu 1970 roku albumu.
Teksty polskich poetów, klasyczna „Sarabanda” Corellego otwierająca i zamykająca płytę, utwór dedykowany Niemenowi, orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Andrzeja Zielińskiego tworzą dzieło kompletne, natychmiast „namierzone” przez renomowaną czeską wytwórnię Supraphon, która wydała płytę w jej ekskluzywnym klubie płytowym. W Polsce „Od wschodu do zachodu słońca” uzyskała status złotej płyty.

Z innej beczki

Jarocin – Stacja Wolność!

4 czerwca – 12 września 2021 Warszawa, Pałac Kultury i Nauki, Sala Kisielewskiego (wejście obok Teatru Studio) Jarocin Stacja Wolność – najlepsza wystawa

singiel wolności

Singiel Wolności wybrany!

Dom Spotkań z Historią roztrzygnął plebiscyt na Singla Wolności. Wyniki są następujące:STRONA A: Gaba Kulka zmierzy się z „Litanią” Jacka Kaczmarskiego!STRONA B: Paulina