22 Kryzys

100 płyt – odc. 22: Brygada Kryzys – „Brygada Kryzys” (1982)

Okoliczności nagrania legendarnej „Czarnej Brygady” były dość surrealistyczne. Pierwszy oficjalny rodzimy album punkowo-nowofalowy zrejestrowano w nowym studiu Tonpressu w początkowej fazie stanu wojennego (luty-kwiecień 1982 r.), realizując pomysł jeszcze sprzed jego wprowadzenia. Jak głosi miejska legenda muzycy pracowali nad płytą pod przykrywką testowania nowo zakupionego sprzętu wytwórni. Dzięki temu mimo sytuacji politycznej w kraju, m.in. odnoszące się do niej wysoce krytycznie utwory takie jak „Centrala” i „Radioaktywny blok” ukazały się w jak najbardziej oficjalnym obiegu, choć kilka piosenek ostatecznie zatrzymała jednak cenzura i ukazały się one dopiero po upadku muru berlińskiego. Ale za to „Wojna” trafiłą do genialnego filmu „Koncert” Michała Tarkowskiego.

Wspólna praca Roberta Brylewskiego i Tomka Lipińskiego pod nazwą „Brygady Kryzys” trwała początkowo tylko kilkanaście miesięcy, ale muzycznie spotykali się od tego momentu wielokrotnie pod wieloma różnymi szyldami.

Niezwykłe, futurystyczne brzmienie płyty to zasługa Kuby Nowakowskiego i Witolda Palacza. Wraz z czarną okładką, z charakterystycznie usytuowanym logotypem stworzyły jedną z najbardziej legendarnych pozycji w historii polskiego rocka.