20 Exodus

100 płyt – odc. 20: Exodus „The Most Beautiful Day” (1980)

Przyszło nam trochę poczekać na rodzimy odpowiednik Genesis czy Yes. Tym bardziej, że kiedy się już pojawił, swoje zęby zaczął szczerzyć także i u nas punk rock, który za punkt honoru przyjął zniszczenie pompatyczności symfonicznych ambicji progresywnych kolegów. Gwoli prawdy – w tej materii kalendarzowo bardziej konkurowali ze światem Niemen i SBB, choć ich ambicje i oryginalność sięgały innych rejestrów.

Kojarzony z mocno eklektycznym w sumie terminem „Muzyka Młodej Generacji”, zespół Exodus składał się z bardzo interesujących indywidualności, od elektronicznego szamana syntezatorów – Władysława Komendarka, przez braci Puczyńskich, z których jeden dekadę później szefował wytwórni Polygram Polska i (do dziś) legendarnemu Studiu Izabelin, do Pawła Biruli, o wysokiej barwie głosu a’la Jon Anderson, idealnej do prog rocka, i pasji do dwunastostrunowej gitary. Korzenie tego ostatniego, związane z krakowskim Teatrem Stu dały występom zespołu niespotykaną w kraju oprawę. Album, który zespół nagrał i wydał szybko, jak na ówczesne realia, jest jego najlepszym i podsumowującym wszystko co najlepsze dziełem, stworzonym po czterech latach intensywnego koncertowania.

Dwieście tysięcy nakładu winyla plus sto tysięcy kaset dziś jest osiągnięciem z zupełnie innej epoki.