18 pop session

100 płyt – odc. 18: Różni wykonawcy „Muzyka Młodej Generacji” (1979)

Kolejny album w naszym cyklu ma formę… kasetową. Tylko tak był dostępny w momencie wydania. Dodajmy, że sprzyjało to aktualności nagrań, dzięki szybkości procesu produkcyjnego, który w przypadku winyli ciągnął się w tamtych czasach miesiącami. A na dodatek, kaseta była wówczas nowocześnie progresywna, trochę jak snowboard versus narty.

Wydawnictwo Wifonu, który w tamtych czasach przebijał skutecznością zasłużonych weteranów branży wydawnictw muzycznych, udokumentowało sopockie Pop Session ’78, nazywane szumnie Międzynarodowymi Konfrontacjami Muzycznymi. Wydarzenie to przypieczętowało powstanie zjawiska Muzyki Młodej Generacji, które dwa lata później przenosząc się do Jarocina stworzyło legendarną formułę festiwalu.

Zestaw zawierał po cztery utwory grup Krzak i Kombi (w tym legendarne „Wspomnienie z pleneru”) oraz trwającą prawie kwadrans suitę zespołu Exodus „Oda do nadziei” skomponowaną przez Andrzeja Puczyńskiego, przyszłego szefa Izabelin Studio i Polygram Polska.

Kropla zaczęła drążyć skałę…