17 2+1

100 płyt – odc. 17: 2 plus 1 „Aktor” (1977)

Zapomniana „perła” naszej muzyki – tak, w tym przypadku zdecydowanie bardziej rockowej, a nawet jazzowej, choć powszechnie nazwa „2+1” kojarzy się z przebojami muzyki pop. Koncepcyjny album wypełnia czterdziestominutowa suita poświęcona Zbigniewowi Cybulskiemu, nagrana w 10 rocznicę jego przedwczesnej, tragicznej śmierci.

Dzieło  pokazuje wszechstronność kompozytorską i aranżacyjną Janusza Kruka, który terminował u boku nieocenionej Katarzyny Gaertner, jeszcze w czasach śpiewogry „Na szkle malowane” jej autorstwa. Na albumie grają gościnnie m.in. Janusz Grzywacz i Krzysztof Ścierański – giganci rodzimego jazz-rocka, a także Janusz Koman, wówczas współautor sukcesów Krystyny Prońko. Maestro Marek Dutkiewicz stanął również na wysokości nietypowego przecież zadania stworzenia nieoczywistej opowieści o polskim Jamesie Deanie. To jeden z najważniejszych epizodów w bardzo barwnej stylistycznie i jednocześnie mocno zakręconej karierze  „2 plus 1”, w której ocenie aspekty towarzyskie często przysłaniały dokonania stricte artystyczne.