16 Romuald i Roman

100 płyt – odc. 16: Romuald i Roman (1976)

Tym razem w naszej setce album… którego nie było. Przynajmniej nie wtedy, kiedy powinien być, czyli za czasów kariery zespołu Romuald & Roman, wrocławskiej legendy „podziemnego” rocka. Założony w 1968 roku zespół regularnie zdobywał nagrody na przeglądach i festiwalach w całej Polsce. Szybko zdobył status koncertowej gwiazdy (cztery występy w Sali Kongresowej !), zagrał na „Jazzie nad Odrą” i był jednym z najlepiej zorganizowanych zespołów w Polsce z profesjonalnie przygotowaną scenografią, wizualną strona występów, własną techniką dźwięku i oświetlenia oraz świetnym managerem – Tomaszem Tłuczkiewiczem.

Zawirowania personalne i częsta zmiana składu spowodowana odchodzeniem muzyków do konkurencji (Niemen Enigmatic, Nurt) pokrzyżowały plany grupy, która po 1972 roku straciła wiele ze swego psychodelicznego pazura, widocznego choćby w słynnym utworze „Towarowy Rusza do Indii”, którego tytuł układa się w znamienny skrót rodzimego narkotycznego specyfiku, niczym „Lucy in the Sky with Diamonds” Beatlesów. 

Trudno uwierzyć, że muzyczny dorobek grupy podsumowano na płycie dopiero w 2013 roku na świetnym, dwupłytowym albumie zbierającym nagrania radiowe zespołu. Szkoda, że kilkadziesiąt lat za późno. Dlatego pozwoliliśmy sobie na pewną ahistoryczna przewrotność i w naszym chronologicznym cyklu umieszczamy ten album pod umowną datą znacznie bardziej właściwą do jego wydania.

Z innej beczki

Jarocin – Stacja Wolność!

4 czerwca – 12 września 2021 Warszawa, Pałac Kultury i Nauki, Sala Kisielewskiego (wejście obok Teatru Studio) Jarocin Stacja Wolność – najlepsza wystawa

singiel wolności

Singiel Wolności wybrany!

Dom Spotkań z Historią roztrzygnął plebiscyt na Singla Wolności. Wyniki są następujące:STRONA A: Gaba Kulka zmierzy się z „Litanią” Jacka Kaczmarskiego!STRONA B: Paulina