16 Romuald i Roman

100 płyt – odc. 16: Romuald i Roman (1976)

Tym razem w naszej setce album… którego nie było. Przynajmniej nie wtedy, kiedy powinien być, czyli za czasów kariery zespołu Romuald & Roman, wrocławskiej legendy „podziemnego” rocka. Założony w 1968 roku zespół regularnie zdobywał nagrody na przeglądach i festiwalach w całej Polsce. Szybko zdobył status koncertowej gwiazdy (cztery występy w Sali Kongresowej !), zagrał na „Jazzie nad Odrą” i był jednym z najlepiej zorganizowanych zespołów w Polsce z profesjonalnie przygotowaną scenografią, wizualną strona występów, własną techniką dźwięku i oświetlenia oraz świetnym managerem – Tomaszem Tłuczkiewiczem.

Zawirowania personalne i częsta zmiana składu spowodowana odchodzeniem muzyków do konkurencji (Niemen Enigmatic, Nurt) pokrzyżowały plany grupy, która po 1972 roku straciła wiele ze swego psychodelicznego pazura, widocznego choćby w słynnym utworze „Towarowy Rusza do Indii”, którego tytuł układa się w znamienny skrót rodzimego narkotycznego specyfiku, niczym „Lucy in the Sky with Diamonds” Beatlesów.

Trudno uwierzyć, że muzyczny dorobek grupy podsumowano na płycie dopiero w 2013 roku na świetnym, dwupłytowym albumie zbierającym nagrania radiowe zespołu. Szkoda, że kilkadziesiąt lat za późno. Dlatego pozwoliliśmy sobie na pewną ahistoryczna przewrotność i w naszym chronologicznym cyklu umieszczamy ten album pod umowną datą znacznie bardziej właściwą do jego wydania.