15 Osjan

100 płyt – odc. 15: Osjan „Ossian” (1975)

Jacek Ostaszewski i Marek Jackowski  po odejściu z zespołu Anawa, stworzyli wraz z Tadeuszem Hołujem projekt bezprecedensowy w polskiej rzeczywistości muzycznej. Wpisywali się wówczas w światową awangardę łączącą jazz, muzykę świata, rock i teatr spod znaku Teatru Stu i Grotowskiego. Po raz pierwszy pokazali swoją twórczość na głośnym winylu z legendarnej serii Klubu Płytowego Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w 1973 rok, dzieląc jego strony z … Deep Purple. Nie do przecenienia jest więc rola legendy hard rocka w popularyzacji niełatwej twórczości Osjan.

Ich właściwy debiut nagrany w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie był, trochę spóźnioną, ze względów nieartystycznych sensacją na rynku, świetnie oddając mistyczną atmosferę koncertów grupy.

Istniejący do dziś Osjan był od początku projektem otwartym, z różnym składem personalnym, w późniejszych latach prowadzony głównie przez Milo Kurtisa, który z Markiem Jackowskim spotkał się w pierwszym składzie Maanamu.

Z innej beczki

Jarocin – Stacja Wolność!

4 czerwca – 12 września 2021 Warszawa, Pałac Kultury i Nauki, Sala Kisielewskiego (wejście obok Teatru Studio) Jarocin Stacja Wolność – najlepsza wystawa

singiel wolności

Singiel Wolności wybrany!

Dom Spotkań z Historią roztrzygnął plebiscyt na Singla Wolności. Wyniki są następujące:STRONA A: Gaba Kulka zmierzy się z „Litanią” Jacka Kaczmarskiego!STRONA B: Paulina