14 Cień

100 płyt – odc. 14: Budka Suflera „Cień Wielkiej Góry” (1975)

Czesław Niemen wnoszący osobiście swój syntezator mooga po schodach Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, żeby zagrać gościnnie swoją partię na płycie, to jedna z bardziej barwnych stopklatek zapamiętanych przez Budkę Suflera z nagrywania płytowego debiutu. Gest Niemena – wówczas już ikony polskiej muzyki, dla młodziaków z Lublina kontrastował z chłodnym, jak zwykle w wypadku „szarpidrutów”, przyjęciem zespołu w studiu  przez realizatorskie małżeństwo państwa Urbańskich.

Utwór tytułowy albumu, a także „Jest taki samotny dom” i progresywna suita „Szalony koń” to już wykuta w marmurze klasyka polskiego rocka. Już w XXI wieku zespół zdecydował się na interesujący zabieg nagrania albumu raz jeszcze na koncercie połączonej z dopieszczonym remasterem oryginału na winylu. „Cień Wielkiej Góry” to absolutna czołówka wśród polskich albumowych debiutów rockowych. I jednocześnie początek wielkiej kariery zespołu, który zmieniając swój styl i brzmienie, potrafił pozostać na topie przez cztery kolejne dekady.