sbb

100 płyt – odc. 13: SBB „SBB” (1974)

Nagranie albumowego debiutu w wersji koncertowej to decyzja tyleż niestandardowa, co odważna. Być może zdecydowały o tym poprzednie płyty, na których muzycy występowali w roli wybitnych, ale jednak sidemanów i nie firmowali ich własnymi nazwiskami lub nazwą. Nie zmienia to faktu, że posunięcie to przeszło do historii. Oczywiście głównie dlatego, że koncertowa potęga brzmienia SBB i ich umiejętności improwizacyjne były najwyższych lotów i pokazywały w pełni ogromne możliwości zespołu Zapis dwóch kwietniowych wieczorów w warszawskiej Stodole był jednym z najlepszych debiutów w całej historii polskiego rocka. Już w dwudziestym pierwszym wieku wydano w zasadzie kompletnych zapis tych koncertów, po kilku wcześniejszych poszerzonych reedycjach albumu, ale to już tylko wisienka na torcie. Wystany kiedyś w kilometrowych kolejkach oryginalny winyl wciąż rządzi. Zawiera to co w tym zestawie najważniejsze: od „Odlotu” z tekstem Franciszka Walickiego vel Jacka Grania (twórcy hasła „S-zukaj, B-urz i B-uduj”) po finałowe, porywające „Figo-Fago”.