Test

100 płyt – odc. 12: Test „Test” (1974)

Jedyny, jak to często bywa w przypadku rewolucyjno-genialnych składów, album grupy Test. Ci, którzy kojarzą Wojciecha Gąssowskiego z przebojami typu „Prywatki” będą w szoku. Dariusz Kozakiewicz rozpoczyna tym albumem trwającą do dziś gitarową karierę z najwyższej półki. Nie ma niestety na płycie genialnego radiowego nagrania „Żółw na Galapagos”. Mimo to, płyta zdecydowanie wyprzedziła na krajowym rynku o dobrych kilka lat zarówno Muzykę Młodej Generacji, jak i – o zgrozo – TSA. Przepiękna stopklatka w historii polskiego rocka, kiedy wszystkie elementy układanki trafiły na swoje miejsce, a całość była czymś więcej niż tylko sumą składowych elementów.

Niedawno miałem okazję rozmawiać radiowo z Maestro Kozakiewiczem –  „Galapagos” i „Przygoda” wzruszyły go niepomiernie. I słusznie – wspomina Piotr Metz. Wisienką na torcie tego niesłusznie zapomnianego albumu jest psychodeliczno-dowcipna okładka samego Andrzeja Dudzińskiego.