11 Kleczon

100 płyt – odc. 11: „Krzysztof Klenczon i Trzy Korony” (1973)

Solowa kariera Klenczona po rozstaniu z Czerwonymi Gitarami generalnie nie była udana.Jej najjaśniejszym punktem był ten właśnie album, jedyny nagrany z zespołem Trzy Korony.
Zawiera dwa utwory z kanonu polskiego rocka; „Nie przejdziemy do historii” i „10 w skali Beauforta”. Rockowego pazura Klenczona wyzierającego z płyty zabrakło i Czerwonym Gitarom, które bez niego skręciły w stronę wyłącznie mainstreamowego popu. Był wtedy na naszym rynku jednym z prekursorów gitarowego przesteru i przystawki wah-wah. A gitara hawajska kuzyna Klenczona to też ówczesny branżowy rarytas. Wydana cztery lata temu winylowa reedycja albumu to jedyna słuszna wersja tej obowiązkowej pozycji.