10 Pejzaż

100 płyt – odc. 10: „To pejzaż mojej ziemi (Beat Oratorio)” (1973)

Kompletnie zapomniane oratorium rockowe „To pejzaż mojej ziemi” autorstwa Marka Sewena (muzyka), Adama Kreczmara i Jacka Hohensee (teksty), to dzieło unikatowe na wielu płaszczyznach. Oparte na schemacie liturgicznym mszy, nawiązuje do równie zapomnianego poprzednika – „mszy beatowej” Katarzyny Gaertner i Czerwono-Czarnych „Pan Przyjacielem Moim” z roku 1968, wyprzedzającej o kilka lat słynne, światowe dzieło Webbera i Rice’a „Jesus Christ Superstar”.

Tylko „Na szkle malowane” tejże Gaertner z i Ernesta Brylla może konkurować gwiazdorskim, choć zdecydowanie mniej rockowym, składem wykonawców z „Pejzażem…”, który zgromadził w premierowym (!) repertuarze, na jednej płycie m.in. Grechutę, Niemena z SBB, Skaldów, Breakoutów, Stana Borysa i Tadeusza Wożniaka. Oratorium objechało, choć już w lokalnych, a nie gwiazdorskich składach, Domy Kultury w całym kraju, a Stanowi Borysowi przyniosło nagrody na greckim festiwalu. Prawdopodobnie komplikacje kontraktowe i prawno-autorskie spowodowały w dzisiejszych, formalnie bardziej cywilizowanych czasach, kłopoty z porządną reedycją dzieła.