01 Niemen - dziwny kopia

100 płyt – odc. 1: Czesław Niemen – „Dziwny jest ten świat” (1967)

Pierwszy autorski album Czesława Niemena, który już zawsze postrzegany będzie przez pryzmat utworu tytułowego, którego porywające wykonanie na opolskim festiwalu w 1967 r. zmieniło na zawsze naszą muzykę popularną, wprowadzając lekceważony dotąd „bigbit” na salony. Stało się tak przede wszystkim dzięki światowej klasy wokalowi artysty, niezmiennie zachwycającemu po latach, nie mającemu konkurencji szczególnie na żywo, a także poważnemu, uniwersalnemu do dziś tekstowi.
Niemen dziwny jest ten świat / io senna lei
Do swej najważniejszej piosenki Niemen wielokrotnie wracał m.in. w wersji anglojęzycznej jako „Strange is this world” (wydanej w 1972 w Niemczech przez wytwórnię CBS) i na albumie „Postscriptum”. Wcześniej, w 1969 roku włoska wytwórnia CGD wydała singiel z włoską wersja utworu zatytułowaną „Io senza lei”.
 
Album „Dziwny jest ten świat”, który stał się pierwszą w historii polskiej fonografii „Złotą Pytą”, kończy inna wczesna perełka w twórczości Niemena – „Domek bez adresu” z muzyką Andrzeja Korzyńskiego.
Niemen dziwny jest ten świat / strange is this world
Niemen dziwny jest ten świat / strange is this world

Z innej beczki

Jarocin – Stacja Wolność!

4 czerwca – 12 września 2021 Warszawa, Pałac Kultury i Nauki, Sala Kisielewskiego (wejście obok Teatru Studio) Jarocin Stacja Wolność – najlepsza wystawa

singiel wolności

Singiel Wolności wybrany!

Dom Spotkań z Historią roztrzygnął plebiscyt na Singla Wolności. Wyniki są następujące:STRONA A: Gaba Kulka zmierzy się z „Litanią” Jacka Kaczmarskiego!STRONA B: Paulina